Příběh Klubu podnikavců

• Vždy jsme věřili, že kreativní projekty a podnikatelský potenciál nejsou doménou jen krajských měst, ale najdeme je napříč všemi regiony, klidně i v těch nejmenších vesnicích. Problémem je však slabá lokální podpora v dojezdové vzdálenosti, což jen posiluje předsudky, že na malých a středních městech se podnikat vlastně ani moc nedá.

V roce 2018 jsme proto začali přemýšlet jak vytvořit takovou podpůrnou infrastrukturu, která by byla dlouhodobě udržitelná i pro malá a střední města. Po mnoha diskuzích s obcemi a s jejich občany jsme si uvědomili, že nemusí jít o žádné velké investice nebo rekonstrukce veřejných budov. Že bude stačit zapojit lokální podnikatele s letitou praxí jako ambasadory, vytvořit koncept pravidelných setkávání se smysluplným programem a komunitně pospojovat občany, kteří už sami v regionu podnikají nebo o podnikání přemýšlejí. Takto vznikl Klubu podnikavců.

Začátky byly krušné, museli jsme pochopit a naučit se pracovat nejen s odlišnými podmínkami regionů oproti velkým městům, ale také respektovat odlišné podmínky mezi samotnými regiony. Nicméně základ byl vždy stejný, dát dohromady skupinku aktivních a cílevědomých občanů z okolí, vytvořit pro ně bezpečné neformální prostředí, ve kterém se otevřeně sdílejí tipy, triky a kontakty, ale také neúspěchy a nezdary. Všichni totiž na začátku děláme podobné chyby a není lepší cesty než se od sebe učit navzájem a přitom získat i novou energii a podporu k tomu jít dál.

Z vlastní podnikatelské zkušenosti totiž víme, že podpora podnikání není jen o odborných poučkách, ale především o lidské podpoře okolí. Každé podnikání má totiž dobrá i špatná období a je důležité mít kolem sebe lidi, kteří nejen poradí, ale také lidsky podrží a pomůžou nasbírat nové síly.

Roky práce a zkušeností nám pomohly postupně doladit pravidla pro fungování těchto regionálních komunit, připravit různorodé koncepty založené na řízených diskuzích, hostech, tematických workshopech atp. Zkrátka a dobře jsme se naučili do regionů přinášet podporu i profi know-how které běžně proudí ve velkých městech, aniž by občané museli opouštět svůj region.

Dnes funguje Klub Podnikavců na desítkách měst a každoročně pomáhá stovkám členů s rozvojem jejich regionálního podnikání. A to jak těm, kteří s podnikáním teprve začínají, tak i těm, kteří už podnikají, ale vždy na to byli v regionu tak nějak sami.

A to je teprve začátek...

Poznejte tým Klubu podnikavců

Eva Košťáliková
Klubová koordinátorka
Lenka Pláteníková
Kurzová koordinátorka
Max Dužek
Autor projektu
Pro média
Max Dužek
Poštovní adresa
Brain Farm
Jezuitská 6
602 00 Brno-střed
Administrativní údaje
DM-MAX Group s. r. o
Jezuitská 1, 602 00 Brno
IČ 08050996
C 111342/KSBR Krajský soud v Brně

Máš dotaz ohledně Klubu a Klubových akcí?

Často kladené otázky

Napište nám svůj dotaz